CESJA NALEŻNOŚCI – NAJWIĘKSZA PUŁAPKA NA RYNKU USŁUG WINDYKACYJNYCH
Autor: GRUPA Lion Broker, publikacja: 2016-12-23
Cesja polega na przeniesieniu wszelkich praw do wierzytelności w drodze umowy na wskazaną osobę trzecią, najczęściej konkretną firmę windykacyjną. Podmiot dokonujący cesji jest określany mianem cedenta, a podmiot nabywający wierzytelności w drodze umowy jest cesjonariuszem.
Co z naszą wierzytelnością może zrobić firma windykacyjna?
Od dnia podpisania umowy cesji tracimy jakiekolwiek prawa do wierzytelności. Firma windykacyjna może wierzytelność zbywać, obciążać, umarzać, przekształcać lub przyjmować w jej miejsce inne świadczenie (bez zgody cedenta) - to tak, jakbyśmy oddali nasze pieniądze, pozbawiając się do nich wszelkich praw.
Pułapka procesu sądowego w przypadku cesji należności
Nierzetelny nabywca wierzytelności, w trakcie procesu sądowego w związku z brakiem przedmiotowej wiedzy pierwotnego wierzyciela, może sprawić, że bezsporna do tej pory wierzytelność po wniesieniu sprzeciwu przez dłużnika (co obecnie jest standardem) stanie się sporna i nie będzie można uzyskać prawomocnego tytułu wykonawczego.
Tytuł wykonawczy
Nakaz zapłaty wydawany jest na cesjonariusza – firmę windykacyjną. Jeżeli będziemy z powrotem chcieli odzyskać prawo do naszej wierzytelności, będziemy musieli firmie windykacyjnej zapłacić wszystkie koszty i prowizje mimo bezskutecznej windykacji. Finalnie cedent pozostaje na łasce firmy windykacyjnej, licząc na jej uczciwość i zwrot wyegzekwowanych środków.
Czy będę mógł skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług?
Nie. Cesję wierzytelności na podstawie powierniczego przelewu wierzytelności należy rozumieć jako jej zbycie, co w konsekwencji na podstawie art. 89a ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT nie daje prawa do skorzystania z ulgi na złe długi. W przypadku cesji wierzyciel (cedent) traci prawo również do odsetek.
Co stanie się z wierzytelnością w przypadku kłopotów finansowych cesjonariusza?
Należy pamiętać, iż scedowana należność podlega zajęciu i egzekucji prowadzonej przeciwko nabywcy cesjonariuszowi - firmie windykacyjnej. W przypadku jej niewypłacalności (upadłości) nasza wierzytelność wejdzie w skład masy upadłości. W tym miejscu należy pamiętać o milionowych karach nakładanych na firmy windykacyjne przez prezesa UOKiK, jak i o tym, iż ryzyko upadłości dotyczy w równym stopniu każdego podmiotu działającego na rynku.
Przedsiębiorco, unikaj ryzyka i nie pozbywaj się prawa do swoich pieniędzy!
Opracował:
Marcin Pielorz
Orax sp. z o.o.